Смъртоносна гореща вълна, наречена „Цербер“, обхвана цяла Европа, принуждавайки градове като Рим, Болоня и Флоренция да обявят червен код, пише DailyMail.
Според експертите въпреки вече рекордните жеги, горещите вълни в Европа ще се засилят допълнително следващата седмица. В части от Испания, Франция, Гърция, Хърватия и Турция се очаква да надхвърлят 40 градуса по Целзий. Това се отнася и за България. В същото време в Италия температурите може да достигнат умопомрачителните 48,8 градуса.
Кардиолог със съвети как да се справим с летните жеги
Учените отдават горещините на три фактора едновременно: Ел Ниньо, антициклон и изменение на климата. (ОЩЕ: Във властта на Ел Ниньо. Какво да очакваме от глобалния метеорологичен феномен)
„Европа не е пряко засегната от Ел Ниньо, така че антициклонът и изменението на климата са основните причини за горещата вълна“, казва д-р Мелиса Лазенби, преподавател в катедрата по изменение на климата в университета в Съсекс.
Горещата вълна в момента обхваща части от Южна Европа и Северозападна Африка.
Здравните служби са издали предупреждение за 10 големи града в Италия, включително Флоренция и Рим, където следващата седмица се очаква температурите да надхвърлят 40 градуса по Целзий.
Какво да направите, когато дойде гореща вълна
Но основният горещ удар ще падне върху италианските острови Сардиния и Сицилия, където температурата се очаква да се повиши до 48,8 градуса.
Предупреждение, издадено от италианските власти, предполага, че не само уязвимите групи, но и цели градове трябва да бъдат по-внимателни поради горещата вълна. Първата жертва на „Цербер“ беше 44-годишен мъж, който почина на работа на улицата в Лоди, близо до Милано.
Митичното триглаво чудовище от подземното царство, на което е кръстена горещата вълна, е резултат от изменението на климата.
„Няма съмнение, че емисиите на въглероден диоксид от изгарянето на изкопаеми горива са решаващият фактор зад тази тенденция. Докато не намалим емисиите, екстремни събития като рекордните горещи вълни, които наблюдаваме в Европа, ще стават все по-обичайни", казва д-р Лесли Мабон, преподавател по екологични системи от Open University.
Освен това Европейската служба за атмосферен мониторинг Copernicus предупреждава, че голям облак прах от Сахара се движи към Южна Европа.
Жегите ще минават 40°C. До каква температура може да оцелее човек?
„Прахът от Сахара е голям потенциален проблем за здравето на хората в Южна Европа – той ще увеличи замърсяването на въздуха и съдържанието на прах“, казва Клои Бримикомб, климатолог от университета в Грац.
Припомняме, че България е в топ 5 на Европа по смъртни случаи, причинени от жегите на лято 2022, когато в Европа над 60 000 души загинаха заради горещините. До 2030 г. средно повече от 68 000 души в Европа ще умират от горещини всяко лято, ако не се вземат мерки за защита на населението.